|
Největší okamžitý protidestičkový efekt měl ve studii FABOLUS-FASTER tirofiban následovaný kangrelorem, prasugrel vykázal slabší účinek
Načasování a způsob aplikace protidestičkové léčby může mít v časných fázích podávání vliv na její účinnost. Multicentrická, otevřená, randomizovaná studie švýcarských a italských autorů FABOLUS-FASTER se zaměřila na farmakokinetiku a farmakodynamiku protidestičkové terapie u pacientů s akutním infarktem myokardu s elevacemi ST-úseku (STEMI), kteří podstoupili PCI. Funkci destiček autoři hodnotili 30 minut po podání jednotlivých látek pomocí světelné transmisní agregometrie.
Inhibitory P2Y12 prasugrel a kangrelor a inhibitor glykoproteinových receptorů IIb/IIIa tirofiban byly ve studii podávány v různých kombinacích a lékových formách. Celkem bylo zařazeno 122 nemocných, kteří dosud žádný inhibitor P2Y12 neužívali. Rozděleni byli do tří větví. První dostala bolus kangreloru, následovaný dvouhodinovou nasycovací infuzí stejné látky a podáním 60 mg prasugrelu. Druhá skupina obdržela bolus a nasycovací infuzi tirofibanu a poté rovněž 60 mg prasugrelu. Třetí skupina byla rozdělena na dvě poloviny, oběma byla perorálně podána nasycovací dávka 60 mg prasugrelu – jedna podskupina ale tablety rozkousala, druhá je pozřela vcelku.
Design studie byl navržen tak, aby testovala tři hypotézy – non-inferioritu kangreloru k tirofibanu, superioritu kangreloru a tirofibanu vůči rozkousanému prasugrelu a superioritu rozkousaného prasugrelu k prasugrelu pozřenému vcelku. Kangrelor se ukázal vůči tirofibanu jako inferiorní, obě látky ale byly superiorní vůči rozkousanému prasugrelu. Rozkousaný prasugrel nepřinesl po 30 minutách výraznější inhibici destiček než prasugrel užitý vcelku, a to i přes poskytnutí vyšší koncentrace aktivních metabolitů v krvi.
Autoři docházejí k závěru, že výsledky studie podporují užívání parenterálních lékových forem protidestičkové léčby v časné fázi STEMI řešeného pomocí PCI. Touto strategií lze přemostit období, dokud nenastoupí účinek perorálně užívaných látek. Zároveň shrnují, že zatímco kangrelor poskytl v tomto ohledu pouze omezenou účinnost, efekt tirofibanu na inhibici agregace trombocytů byl výrazný a konzistentní. Zda se tento farmakologický účinek promítne do redukce rizika časných ischemických komplikací, však budou muset potvrdit studie, které budou zaměřeny na klinické, a nikoliv laboratorní parametry.
Gargiulo G, Esposito G, Avvedimento M, et al. Cangrelor, tirofiban, and chewed or standard prasugrel regimens in patients with ST-segment-elevation myocardial infarction: primary results of the FABOLUS-FASTER trial. Circulation [online] 2020;142:441–454 [cit. 2020-11-16]. DOI: 10.1161/CIRCULATIONAHA.120.046928. ISSN 0009-7322. Dostupné z: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.120.046928
|
|