|
KPR během transportu je spojena s horším přežitím než přednemocniční KPR provedená na místě zástavy
Přednemocniční péče o nemocné s mimonemocniční zástavou oběhu (OHCA, out-of-hospital cardiac arrest) se opírá o kvalitní kardiopulmonální resuscitaci (KPR). Na rozdíl od zástavy oběhu, ke které dojde v nemocnici, má OHCA horší prognózu, způsobenou prodlevou mezi příhodou a zahájením KPR, respektive rozšířené neodkladné resuscitace (ALS, advanced life support). Zejména v některých zdravotnických systémech tak přetrvává snaha postiženého co nejrychleji převézt do nemocnice, která má veškeré potřebné zázemí, a to i za cenu KPR prováděné během transportu.
Prospektivní observační kohortová studie výzkumníků z USA a Kanady porovnávala u pacientů s netraumatickou OHCA transport během probíhající KPR se zajištěním na místě a převoz až poté, co dojde k obnově spontánního oběhu (ROSC – restoration of spontaneous circulation). Z obou skupin byly vybrány srovnatelné dvojice na základě metody propensity score matching, čímž se korigoval fakt, že kohorta nemocných, u kterých se přistoupí k transportu, může být jiná než kohorta, u které se preferuje KPR na místě. Zároveň byla provedena analýza podskupin na základě úvodního srdečního rytmu a na základě přítomnosti posádky zdravotnické záchranné služby (ZZS) od začátku zástavy.
Celkem byla shromážděna data od 43 969 pacientů, průměrný věk byl 67 let, 63 % tvořili muži. Téměř polovina zástav začala za přítomnosti jiné osoby nebo posádky ZZS a 22 % pacientů mělo vstupně defibrilovatelný rytmus. Naprostá většina byla léčena pomocí přednemocniční ALS, během probíhající KPR bylo transportováno 26 % pacientů. Do propensity score matching analýzy bylo zahrnuto 27 705 nemocných. Postup „netransportovat“ během KPR u nich byl superiorní z hlediska primárního sledovaného parametru; do propuštění z nemocnice přežilo 8,5 % nemocných netransportovaných během provádění KPR, ve srovnání s 4,0 % transportovaných. To se odrazilo i v přežití s uspokojivým neurologickým nálezem (7,1 % vs. 2,9 %). Výsledky byly konzistentní ve všech sledovaných podskupinách.
Grunau B, Kime N, Leroux B, et al. Association of intra-arrest transport vs continued on-scene resuscitation with survival to hospital discharge among patients with out-of-hospital cardiac arrest. JAMA [online] 2020;324:1058–1067 [cit. 2021-4-25]. ISSN 0098-7484. Dostupné z: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2770622
|
|